Jesteś tutaj:
  2. O szkole

Koncepcja Pracy Szkoły Podstawowej

im. św. Jana Pawła II w Harbutowicach

"Człowiek nie jest wielki przez to, co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

Misja

Stwarzamy uczniom optymalne warunki  do ich wszechstronnego rozwoju oraz wspieramy rodziców / opiekunów w procesie wychowania i nauczania. Uczymy kochać, szanować i żyć kulturą i tradycją narodu polskiego.

Jesteśmy po to, aby:

• nauczać, wychowywać i inspirować do mądrej wolności,
  • rozbudzać ciekawość świata i otwartość na zmiany w nim zachodzące,
  • inspirować do różnorodnych twórczych inicjatyw,
  • wzmacniać wiarę we własne siły,
  • kształtować poczucie odpowiedzialności za podjęte działania i przyjęte na siebie obowiązki,
  • uczyć obiektywnej oceny własnych poczynań,
  • rozwijać więzi interpersonalne, umiejętność pracy w zespole,
  • wpajać zasady tolerancji, poszanowania cudzej odmienności,
  • kształtować umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach,
  • wskazywać na interesujące formy spędzania wolnego czasu, sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi dziecka i rozładowujące napięcia emocjonalne.

"Pod naszym dachem wzrasta nowy człowiek, który powinien zajść dalej niż my, żyć lepiej i szczęśliwiej niż my, ale tym pewniej swoje cele osiągnie im szerzej nasze serca i umysły otwarte będą dla świata i ludzi."

Maria Wilczkowska

Wizja

Absolwent naszej szkoły umie odnaleźć się we współczesnym świecie, przestrzega zasad tolerancji i prawdziwej komunikacji oraz dąży do dalszego swojego rozwoju, wykorzystując zdobytą wiedzę i umiejętności.

Nasz absolwent:

• jest odpowiedzialny
    • umie podejmować działania i przewidywać ich konsekwencje
    • umie rozwiązywać problemy
    • cieszy się z sukcesów i potrafi akceptować porażki
    • zna swoje słabe strony i chce nad nimi pracować
    • umie dokonać samooceny
    • szanuje swój czas i innych
    • dotrzymuje terminów
  • jest ciekawy świata
    • stara się poszerzać swoje wiadomości korzystając z różnych źródeł
    • lubi i chce się uczyć
    • wykazuje wrażliwość na piękno przyrody (świadomość ekologiczna)
  • jest krytyczny
    • selekcjonuje i  porządkuje zdobyte informacje, ocenia i je wykorzystuje
    • prezentuje swój punkt widzenia i szanuje poglądy innych
  • jest tolerancyjny
    • rozumie, że różnice między ludźmi są czymś naturalnym
    • jest wrażliwy na potrzeby innych
  • jest aktywny
    • posiada zainteresowania i rozwija je na miarę swoich możliwości
    • ma swoje upodobania jako twórca i odbiorca sztuki
    • wykazuje się samodzielnością
  • jest otwarty
    • łatwo nawiązuje kontakty z rówieśnikami
    • umie współpracować w grupie
    • pozytywnie patrzy na świat

Priorytety pracy szkoły

1. Przygotowanie uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie.
  2. Kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
  3. Rozbudzanie więzi z „Małą Ojczyzną” poprzez edukację regionalną.
  4. Promowanie zdrowego stylu życia.
  5. Wdrażanie do ochrony środowiska przyrodniczego.
  6. Wykształcenie umiejętności właściwego korzystania z mediów i potrzeby sięgania po książkę.

Założenia Koncepcji Pracy Szkoły:

1. Stwarzanie młodemu człowiekowi optymalnych warunków do rozwoju intelektualnego, duchowego i społecznego, przygotowanie go do kształcenia przez całe życie.
  2. Rozwijanie przywiązania do tradycji, tożsamości narodowej i europejskiej, wyrabianie poczucia więzi z rodzinną miejscowością, regionem i Ojczyzną, kształtowanie postawy patriotycznej.
  3. Inspirowanie do twórczej postawy wobec otaczającej rzeczywistości poprzez rozwijanie zainteresowań oraz wspieranie uzdolnień.
  4. Kształtowanie postawy tolerancji, otwartości, wrażliwości na świat i innych ludzi. Inspirowanie do twórczego i komunikatywnego wyrażania uczuć poprzez sztukę, literaturę i naukę.
  5. Wspieranie rodziny w trudnym procesie wychowania i nauczania.
  6. Rozwijanie poczucia własnej wartości, uczenie  podmiotowego traktowania drugiego człowieka, wspieranie uczniów w trudnych do rozwiązania sytuacjach.
  7. Propagowanie zdrowego stylu życia oraz zachowań sprzyjających bezpieczeństwu ludzi i przyrody, wyrabianie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne.
  8. Dążenie do zmniejszania różnic między wsią a miastem, szerzenie kultury w środowisku lokalnym.
  9. Motywowanie uczniów do nauki przez stosowanie różnorodnych form i metod pracy. Zachęcanie ich do zdobywania jak najlepszych wyników w nauce poprzez stworzenie bogatej oferty zajęć dodatkowych.
  10. Przekazywanie systemu wartości zgodnego z nauką Patrona.
  11. Uczenie poszanowania dobra wspólnego, przestrzegania obowiązujących norm społecznych, rozwiązywania konfliktów na drodze pokojowej.
  12. Przygotowanie do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.
  13. Podkreślanie potrzeby odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji za wszystkie swoje słowa i czyny.
  14. Uczenie efektywnego posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjnymi, wykorzystania Internetu jako środka wspomagającego proces uczenia się.

[Harbutowice, październik 2015]

Odblaskowa szkoła

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2011/12 nasza szkoła przystąpiła do konkursu "Odblaskowa Szkoła".

Mleko z klasą

„Mleko z klasą" to wspólna inicjatywa polskich producentów mleka, Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka oraz firmy Tetra Pak, mająca na celu stworzenie zdrowego nawyku picia mleka przez dzieci w Polsce. Kartonik mleka dodaje energii najmłodszym uczniom, ułatwia im naukę.

Owoce w szkole

Od  roku szkolnego 2010/ 2011 dzieci z klas I-III naszej szkoły będą otrzymywać bezpłatne porcje owoców lub warzyw w ramach programu „Owoce w szkole".

Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy

Od roku szkolnego 2009/2010 w naszej szkole jest realizowany projekt "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" .