Mleko z klasą

„Mleko z klasą" to wspólna inicjatywa polskich producentów mleka, Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka oraz firmy Tetra Pak, mająca na celu stworzenie zdrowego nawyku picia mleka przez dzieci w Polsce. Kartonik mleka dodaje energii najmłodszym uczniom, ułatwia im naukę.

Program „Mleko z klasą" ma na celu zachęcenie dzieci do picia mleka przez zabawę i szereg aktywności takich: jak konkursy dla dzieci i szkół, programy edukacyjne, a także współpracę z mediami.

Dzieci uczęszczające do szkoły spędzają przeciętnie 5 - 6 godzin poza domem, a doliczając do tego dojazdy, czas ten może wydłużyć się nawet do 8 - 10 godzin. Okazuje się, że znaczna liczba dzieci i młodzieży nie jada systematycznie posiłków w szkole. Ponadto część z nich wychodzi z domu bez śniadania.

W roku szkolnym 2010/2011 każde dziecko w szkole podstawowej ma prawo do bezpłatnego kartonika białego mleka przez trzy dni w tygodniu. Dzięki systemowi dopłat z Unii Europejskiej oraz wsparciu z budżetu państwa, na których opiera się program.